Witajcie w długi majowy weekend. Pogoda niestety nie rozpieszcza, a wręcz zachęca do pozostania w domu i… wymyślania czegoś na lekcje 💡

Już od jakiegoś czasu chodził za mną ten pomysł, brakowało tylko czasu na realizację. Ale w końcu usiadłam i przygotowałam dla Was listę 135 różnokolorowych grafik z przeróżnymi czasownikami. Od najprostszych czasowników, poprzez nieregularne, rozdzielne, aż po modalne.

Karty można wykorzystać na wiele możliwości. Są one uniwersalne i pasują do każdego czasu w języku niemieckim. Poniżej przedstawię Wam kilka pomysłów na wykorzystanie.

Gra planszowa

Pierwsza rzecz, którą ja zrobiłam z kartami to przygotowanie gry planszowej. Tutaj właściwie karty można podzielić wg różnych kryteriów, ja poniżej prezentuję Wam grę do czasu przeszłego Perfekt czasowników nieregularnych, ale można przecież wymieszać je z regularnymi. Wszystko zależy od tego, co aktualnie chcemy przećwiczyć.

Na większy brystol nakleiłam wybrane przez siebie karty w dowolnej kolejności. Zadaniem moich uczniów będzie przemieszczanie się po planszy i podanie trzeciej formy wylosowanego czasownika. Dla bardziej zaawansowanych może być to też zbudowanie zdania z tym czasownikiem, oczywiście w czasie przeszłym.

Temat gry to tak naprawdę tylko i wyłącznie Wasz pomysł i potrzeba.

Moi Siódmoklasiści na pewno będą odmieniać czasowniki podstawowe w czasie teraźniejszym. I tutaj polecałabym korzystanie z dwóch kostek, jedna to ilość oczek, wg których uczeń będzie przesuwał się po planszy, druga to osoba (zaimek), dla której będzie musiał stworzyć właściwą odmianę.

Mi udało się jakiś czas temu otrzymać świetną, wielościenną kostkę. Zobaczcie sami, do wykorzystania w tej planszówce jest idealna!

 

Karty do gry

Poza kartami w załączniku są także karty z zaimkami osobowymi.

Tu ćwiczymy czas teraźniejszy. Kładziemy na środku stołu wybrane karty odwrócone czasownikiem do dołu. Na drugiej kupce wymieszane zaimki osobowe (ja wydrukowałam je kilka razy). Uczniowie według wcześniej ustalonej kolejności podnoszą po jednej karcie z kupki i podają wylosowany czasownik w formie dla wylosowanej osoby. Dla bardziej zaawansowanej grupy – uczniowie mogą tworzyć zdania. 

Dodałam też kartę z Jokerem zamiast zaimka. Osoba, która go wylosuje odmienia czasownik przez wszystkie osoby.

W ten sam sposób możemy tworzyć zdania w danym czasie (do pobrania są tez nazwy czasów) oraz typy zdań (dołączyłam również znaki interpunkcyjne – . ! ? )

 

Gry ruchowe 

Czas teraźniejszy Präsens. Wybieramy czasowniki, które chcemy poćwiczyć. Uczniowie siadają w kole. Pierwsza osoba dostaje piłkę. Pokazujemy uczniom czasownik, który będą odmieniać. Osoba z piłką zaczyna odmianę od pierwszej os. l.poj. i rzuca piłkę do wybranej osoby z koła, która odmienia dalej i rzuca do następnej osoby, aż do końca.

Czas przeszły Perfekt. Do tego zadania potrzebne będą nam dwie osoby. Nauczyciel wybiera czasowniki, których formy chce przećwiczyć z uczniami. Uczniowie stają w dużej odległości od siebie. Nauczyciel czyta pierwszy bezokolicznik, jeden uczeń podaje jego formę Partizip II, jeśli dobrze poda formę, robi „tip-topa” do przodu w stronę drugiego ucznia. I tak na zmianę. W przypadku złej odpowiedzi musi się cofnąć jeden kroczek. Wygrywa osoba, która jako pierwsza nadepnie drugiej na stopę.

Czas przeszły Präteritum. Zadanie przeznaczone dla uczniów, którzy opanowali już formy czasu przeszłego prostego, przede wszystkim tabelkę czasowników nieregularnych. Dzielimy uczniów na grupy, rozsypujemy na stoliku wszystkie karty z czasownikami. Każdej grupie przydzielamy inny pierwszy czasownik, np. kommen, druga forma – kam. Zadaniem uczniów jest utworzenie wężyka z form przeszłych korzystając z ostatniej litery czasownika, która będzie jednocześnie pierwszą literą kolejnego, np. kammachteentsprachhieß… Rozsypane czasowniki mają za zadanie podpowiedzieć uczniom, z jakimi czasownikami mieli do czynienia. Z doświadczenia wiem, że wymyślanie czegokolwiek pod presją czasu może przynosić słabsze rezultaty 🙂

 

To tylko kilka moich propozycji. Uniwersalność kart, jestem pewna, obudzi w Was jeszcze więcej ciekawych pomysłów, którymi mam nadzieję, podzielicie się z nami.

A tu plik do pobrania.

2 Thoughts on “135 czasowników do wykorzystania na różne sposoby”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.