Odmiana przymiotników trudna? Prosta!

Matura, matura, matura, matura… zbliża się wielkimi krokami. Tegoroczni absolwenci przystępują dzisiaj do egzaminu z języka polskiego. Ja sama siedzę nad książkami, bo czekają na mnie ciężkie egzaminy i kolokwia tuż po długim weekendzie majowym.

Jednak od dwóch miesięcy tworzę i tworzę coś, co może pomóc każdemu uczniowi języka niemieckiego, a teraz także maturzyście!

Jednym z najczęstszych błędów na maturze z języka niemieckiego jest zła odmiana przymiotnika po rodzajnikach lub jej brak. Przyczyn może być dużo. Z jednej strony niektórzy piszą szybko i zapominają zastanowić się nad tym, co powinno kryć się w końcówce słowa “schön” po “den”, a co po “einen”. Z drugiej strony niektórzy mogą mieć po prostu problemy z zapamiętaniem zasad.
Gdy rok temu przygotowywałam się do arkusza z języka niemieckiego, sama zauważałam, że zapominam o tak małym szczególe, lecz niesamowicie istotnym dla gramatyki i oczywiście punktacji.

Dlatego stworzyłam dla Was tabelkę wraz ze skojarzeniami przy pomocy programu CopyPasteDesign, którego polecam do tworzenia własnych pomocy naukowych.

 

Teraz nasuwa się pytanie – jak z niej korzystać? Tabelkę powinniśmy mieć cały czas przed oczami, gdy rozwiązujemy jakiekolwiek zadania na końcówki przymiotnika lub po prostu piszemy wypracowanie. Gdy skończymy wykonywać ćwiczenie powinniśmy jeszcze raz przy jej pomocy sprawdzić, czy nie popełniliśmy błędów.

Tabelka jest też świetnym źródłem powtórek do matury czy sprawdzianu. Warto też wykonać ją własnoręcznie na kartce papieru i wkleić na okładkę zeszytu, aby móc z niej korzystać o każdej porze.

Mam nadzieję, że zrozumieliście moją wyobraźnię i skorzystacie z tabelki nie raz!

A teraz 5 przykładów do uzupełnienia, żeby nic nie poszło na marne:
1) Dort steht eine klein___ Katze mit einem groß___ Hund.
2) Das Radio spielt alt___, aber lebhaft___ Musik.
3) Hier steht das neu___ Auto meines fröhlich___ Onkel.
4) Wem gehört die wunderbar___ Kette mit den glänzend___ Ohrringen?
5) Bitte bringen Sie mir ein alkoholfrei___ Getränk und eine heiß___ Suppe.

Czekam na wasze odpowiedzi na zadania w komentarzach. Osobiście je sprawdzę!

Miłej nauki i pamiętajcie – bądźmy kreatywni! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.